Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich nad Bałtyk wracają! To już 20. sezon kultowego pociągu „Słoneczny", który łączy Mazowsze z wybrzeżem. W najbliższą sobotę pociągi „Słoneczny" i „Słoneczny BIS" zabiorą pierwszych pasażerów nad polskie morze.
Pociągi „Słoneczny" i „Słoneczny BIS" to jedne z najpopularniejszych połączeń wakacyjnych w Polsce. Dzięki niskim cenom i regularnym kursom stały się symbolem letnich podróży nad Bałtyk.
– Po raz kolejny pociągi Kolei Mazowieckich pojadą na polskie wybrzeże. To bardzo dobra oferta dla mieszkańców całego województwa, ale przede wszystkim aglomeracji stołecznej. „Słoneczny" cieszy się dużą popularnością i nie ma się co dziwić, bo pociągi są wygodne, a bilety w atrakcyjnej cenie – podkreśla marszałek Adam Struzik.
„Słoneczny" po raz pierwszy wyjechał na tory w 2005 r. Bilet na trasie Warszawa – Gdynia Główna kosztował wtedy 22,5 zł. Relację obsługiwały składy EN57, a przejazd trwał nawet 6 godzin. Od 2009 roku połączenie jest obsługiwane wyłącznie przez nowoczesne składy piętrowe, które KM odebrały we wrześniu 2008 r. Od tego momentu znacznie skrócił się czas przejazdu, który obecnie wynosi 3 godziny i 35 minut. Rok 2015 przyniósł kolejną zmianę – relacja została wydłużona do Ustki. W latach 2020 i 2021 ze względu na pandemię COVID-19 pociąg nie kursował. W 2022 r. na tory wyjechał „Słoneczny BIS" obsługujący weekendowe połączenie do Gdyni Głównej.
– W ubiegłym roku nasze sezonowe połączenia nad morze łącznie przewiozły ponad 109 tysięcy pasażerów, co jest najlepszym dowodem na ich popularność. Bezpośredni dojazd nad Bałtyk oraz atrakcyjna oferta biletowa sprawiają, że kolej pozostaje chętnie wybieranym środkiem transportu podczas letnich wyjazdów. Liczymy, że także w tym sezonie wielu pasażerów rozpocznie wakacje właśnie na pokładzie „Słonecznego" i „Słonecznego BIS" – mówi Szymon Sobczak, Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy.
Atrakcyjna taryfa
Koleje Mazowieckie od lat udowadniają, że podróż nad morze nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Od 2022 r. ceny biletów na wakacyjne połączenia pozostają na tym samym poziomie. Koszt biletu normalnego w jedną stronę z Warszawy do Ustki to 75 zł (bilet studencki z ulgą ustawową – 36,75 zł), a do Trójmiasta – 60 zł (bilet studencki – niecałe 30 zł). Pociąg „Słoneczny" będzie kursował codziennie od 27 czerwca do 31 sierpnia na trasie Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa Zachodnia. Z kolei „Słoneczny BIS" wyjedzie tradycyjnie w soboty i niedziele na trasę Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna – Warszawa Zachodnia.
Nowocześnie i z klasą
Wszystkie kursy są realizowane nowoczesnymi, klimatyzowanymi składami piętrowymi oferującymi wiele udogodnień. Zarówno „Słoneczny", jak i „Słoneczny BIS" będą zestawione z wagonów Bombardier Twindexx oraz lokomotywy TRAXX EU47. Składy są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i rodzin podróżujących z małymi dziećmi. Co ważne, w wakacyjną podróż z KM można bezpłatnie zabrać ze sobą rower i psa.
Jak kupić bilety?
Bilety można kupić w kasach biletowych Kolei Mazowieckich, biletomatach KM, aplikacji mobilnej KM oraz na stronie internetowej www.mazowieckie.com.pl.
Szczegółowe informacje i rozkład jazdy na dedykowanej stronie:
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze