Reklama

Wianki popłynęły Bugiem. Niezwykły wieczór na wyszkowskiej plaży

Redakcja wdi24
23/06/2026 15:44

W sobotę, 21 czerwca, odbyła się druga edycja Wyszkowskiej Nocy Świętojańskiej, zorganizowana przez Fundację Między Nami Kobietami we współpracy z Gminą Wyszków. Wydarzenie zgromadziło tłumy mieszkańców, a szczególnie kobiet, które zgodnie z prośbą organizatorów przybyły ubrane na biało i z wiankami na głowach.

Już od godziny 17 na plaży miejskiej panowała wyjątkowa atmosfera. Na żywo wystąpiły Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”, grupa U Nas na Kurpiach Białych, zaśpiewali również uczestnicy Studia Piosenki Ireny Zdunek. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz lotów sokołów przygotowany przez Grupę Sokolniczą Rabiec. Uczestnicy mogli także wysłuchać koncertu na misach i gongach w wykonaniu Doroty Popławskiej, a wspólne tańce przy ognisku poprowadziła Milena Kunert.

Nie zabrakło również możliwości przepłynięcia się galarem dzięki zaangażowaniu Andrzeja Biernackiego i Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.

Reklama

Wyjątkowy moment nad Bugiem

Wzruszającą częścią wieczoru był tradycyjny przemarsz uczestniczek nad rzekę. Kilkuletnie dziewczynki, nastolatki, młode kobiety i seniorki – wszystkie razem, roztańczonym krokiem, przeszły plażą w kierunku Bugu. Widok kobiet ubranych na biało, z kolorowymi wiankami na głowach, robił ogromne wrażenie.

Kulminacyjnym momentem było wspólne puszczanie wianków na wodę. Dawniej wierzono, że sposób, w jaki wianek popłynie po rzece, może przepowiedzieć przyszłość. Dziewczęta puszczały wianki, aby dowiedzieć się, czy i kiedy wyjdą za mąż, a wyłowienie wianka przez kawalera było symbolem zainteresowania i zapowiedzią przyszłego związku. Dziś zwyczaj ten jest przede wszystkim pięknym nawiązaniem do słowiańskich tradycji oraz okazją do wspólnego świętowania początku lata.

Reklama

Spektakl „Kwiat Paproci” zachwycił publiczność

Jednym z najmocniejszych punktów programu był spektakl teatralno-muzyczny „Kwiat Paproci”. Wystawiły go dzieci z Gminy Rząśnik pod opieką stowarzyszenia Mileny Kunert wraz z młodymi wokalistami szkolącymi się w ASA Tomitofa w Wyszkowie. Widowisko zachwyciło zarówno oprawą artystyczną, jak i zaangażowaniem młodych wykonawców. Publiczność nagradzała występy gromkimi brawami. 

Plaża znów żyje

Wśród uczestników nie brakowało głosów, że takich wydarzeń powinno być więcej. Mieszkańcy podkreślali, że cieszy ich fakt, iż wyszkowska plaża ponownie tętni życiem i staje się miejscem integracji mieszkańców w każdym wieku.

Reklama

A to dopiero początek wakacyjnych atrakcji nad Bugiem. Już 27 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie plaży miejskiej. W programie zaplanowano m.in. piana party, strefy sportowe, konkursy, atrakcje dla dzieci, gastronomię oraz grillowanie. Zabawa rozpocznie się o godzinie 14. Z kolei 4 lipca to drugi dzień (darmowy!) festiwalu Bug Nature Festival z turniejem siatkówki, SUP-ami na rzece, koncertami i afterparty!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo wdi24.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości