Strażacy zawodowi i ochotnicy z całego powiatu wyszkowskiego świętowali Powiatowy Dzień Strażaka. Uroczystości, które odbyły się 21 czerwca w Wyszkowie, były okazją do podziękowań za codzienną służbę, wręczenia odznaczeń i awansów, a także przekazania ważnych informacji dotyczących dalszego wzmacniania systemu bezpieczeństwa i obrony ludności.
Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą Świętą w intencji strażaków i ich rodzin, odprawioną w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na Skwer Jana Pawła II, gdzie odbył się uroczysty apel.
W obchodach uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie, druhny i druhowie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu wyszkowskiego, poczty sztandarowe, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji współpracujących ze strażą pożarną oraz mieszkańcy.
Wśród gości znaleźli się m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, poseł na Sejm RP Mariusz Popielarz, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Artur Gonera, starosta wyszkowski Marzena Dyl, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP dh Bogdan Pągowski oraz Powiatowy Kapelan Strażaków PSP i OSP ks. kan. dr Zdzisław Golan.
Uroczysty apel i powołanie komendanta
Apel rozpoczął się od złożenia meldunku o gotowości pododdziałów do uroczystości, przeglądu pododdziałów, podniesienia flagi państwowej oraz odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.
Następnie głos zabrał pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie st. bryg. Sławomir Pietrzak, który podziękował strażakom za codzienną służbę, zaangażowanie oraz gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom powiatu wyszkowskiego.
Jednym z najważniejszych momentów uroczystości było oficjalne powołanie st. bryg. Sławomira Pietrzaka na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Wyszkowie.
„Jesteście dumą naszego narodu”
Podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz podkreślał znaczenie straży pożarnej w budowanym systemie ochrony ludności i obrony cywilnej. – Bardzo się cieszę, że komenda zostaje w rękach pana Sławomira Pietrzaka. Panie brygadierze, zasłużył pan swoją pracą, zaangażowaniem osobistym i oddaniem – mówił.
Wiceminister przypomniał również o środkach przeznaczanych przez państwo na wzmacnianie systemu bezpieczeństwa. – Corocznie budżet państwa będzie przeznaczał co najmniej 5 miliardów złotych na wzmocnienie potencjału obrony ludności naszego kraju. To będzie się działo także na ziemi wyszkowskiej. Osiem milionów złotych zostało przeznaczone na rzecz powiatu wyszkowskiego. Myślę, że w tym roku również taka kwota trafi, jak nie większa – podkreślał.
Zwracając się bezpośrednio do strażaków powiedział: – Życzę wam zawsze radości z tej powinności, którą czynicie. Jesteście dumą naszego narodu.
Poseł na Sejm RP Mariusz Popielarz podkreślał, że Dzień Strażaka jest przede wszystkim okazją do wyrażenia wdzięczności za codzienną służbę. – To okazja, by podziękować za wasz trud i poświęcenie. Jesteśmy wdzięczni – mówił, życząc strażakom pomyślności oraz wszystkiego najlepszego w życiu osobistym.
„Dzięki waszym umiejętnościom udało się opanować trudny pożar”
Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Artur Gonera przypomniał, że mazowiecki garnizon jest największym w kraju. – Mazowsze to największe województwo w kraju i największy garnizon PSP i OSP. Mamy 38 komend. Tutaj dziś kończymy obchody Dnia Strażaka – mówił.
Nawiązał również do ostatnich działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych m.in. przez wyszkowskich strażaków. – Byłem na miejscu ostatniego pożaru w Wołominie. Widziałem wasze zaangażowanie. Ten pożar był bardzo trudny. Dzięki umiejętnościom i dobrej organizacji udało się nam wszystkim go opanować – zaznaczył.
Komendant podkreślał również rolę PSP i OSP w realizacji nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. – Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna są filarem nowo wdrażanej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Poszerzamy swoje możliwości, rozwijamy się, ale też dzięki tym środkom możemy się doposażać – mówił.
Starosta: można na was polegać
Słowa uznania pod adresem strażaków skierowała również starosta wyszkowski Marzena Dyl.
– Pragnę wyrazić ogromną dumę z tak licznych zastępów strażackich – mówiła, dziękując funkcjonariuszom Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie za zaangażowanie.
– Wasza służba to wzór profesjonalizmu, dyscypliny i najwyższych kompetencji. Stanowicie trzon systemu ratowniczego w naszym powiecie – podkreślała.
Starosta zwróciła również uwagę na znaczące doposażenie wyszkowskiej komendy w nowoczesny sprzęt dzięki środkom pozyskanym w ramach programu ochrony ludności i obrony cywilnej. – Dziękuję panu ministrowi i rządowi, że tak dużo środków uzyskaliśmy i liczymy na to również w tym roku – mówiła.
Zwracając się do strażaków podkreśliła: – Wasza postawa to przykład determinacji w walce z żywiołem, która nie uznaje granic administracyjnych. W sytuacjach ekstremalnych zawsze można na was polegać.
Odznaczenia, awanse i nagrody
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i związkowe, a także akty nadania wyższych stopni służbowych. Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymało dwóch funkcjonariuszy PSP. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał jeden funkcjonariusz PSP. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymało dwóch funkcjonariuszy PSP oraz jeden druh OSP. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał jeden funkcjonariusz PSP i ośmiu druhów OSP.
Na stopień kapitana awansowany został jeden funkcjonariusz, na stopień aspiranta jeden funkcjonariusz, na stopień sekcyjnego jeden funkcjonariusz, a na stopień starszego strażaka awansowano dwóch funkcjonariuszy.
Wręczono również nagrody pieniężne przyznane przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Zarząd Powiatu Wyszkowskiego za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych i zaangażowanie.
OSP Komorowo włączona do KSRG
Podczas obchodów oficjalnie włączono jednostkę OSP Komorowo do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Przekazano również pojazdy pożarnicze dla jednostek OSP:
Nauka pierwszej pomocy i bezpieczeństwa
Podczas wydarzenia na Skwerze Jana Pawła II działał również namiot edukacyjny Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Mieszkańcy mogli zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa, ochrony ludności i obrony cywilnej, a także przećwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy w ramach Krajowego Treningu Pierwszej Pomocy. W ćwiczenia aktywnie włączyli się m.in. wicestarosta Tadeusz Kuchta oraz poseł Mariusz Popielarz.
Wszystkim odznaczonym, awansowanym i nagrodzonym składamy gratulacje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze